Okładka książki Rosyjska zagwozdka. Co zrobić z urojonym imperium?
  • Bestseller

Michaił Chodorkowski

Rosyjska zagwozdka. Co zrobić z urojonym imperium

Oprawa twarda
59,90 zł
  • EAN: 9788327164063
  • ISBN: 978-83-271-6406-3
  • Format: 143x210
Pobieramy listę sklepów

Coś nie działa jak powinno? Napisz do nas: pomoc@publicat.pl

OPIS

„Kanwą tej książki jest autobiografa Michaiła Chodorkowskiego,
co pozwala czytelnikowi przyjrzeć się czasom Gorbaczowa, Jelcyna i Putina.
A więc tych przywódców, którzy dali Rosji wolność, i przywódcy,
który im ją zabrał. […] Owa „rosyjska zagwozdka”, czyli rosyjski szkopuł
z wojną w tle, to dziś najpoważniejszy problem światowy.”

Ze wstępu Krystyny Kurczab-Redlich

Wnikliwa i pełna zaskakujących spostrzeżeń historia putinowskiej Rosji oraz analiza mechanizmów nią rządzących. Michaił Chodorkowski, niegdyś bliski współpracownik Putina, a obecnie jego zagorzały przeciwnik, mierzy się z pytaniem „Co z tą Rosją?”

Życiorys Chodorkowskiego to seria wzlotów i upadków. Wychowany na prawowiernego komsomolca zyskał z czasem ogromne wpływy. Był potentatem naftowym i najbogatszym człowiekiem w Rosji, a także prominentnym członkiem kremlowskiej wierchuszki. Miał jednak odwagę wystąpić przeciwko korupcji reżimu Putina, za co został srogo ukarany. Skonfiskowano jego majątek i na ponad dziesięć lat uwięziono w łagrze. Po wyjściu na wolność wyjechał z mafijnego państwa, aby opowiedzieć Zachodowi prawdę o swoim kraju. Jako insider najwyższych kręgów władzy wie o współczesnej Rosji dużo więcej niż niejeden
dziennikarz czy nawet ekspert.

Dzisiaj Chodorkowski jest działaczem prodemokratycznym walczącym o ocalenie duszy swojej ojczyzny. Ze współautorem książki Martinem Sixsmithem – korespondentem BBC w Moskwie za czasów Gorbaczowa i Jelcyna – tłumaczy czytelnikowi, jak Zachód powinien z Rosją rozmawiać, a także co należy zrobić, aby doszło do pojednania Wschodu z Zachodem.

Michaił Chodorkowski

Michaił Chodorkowski

Na początku XXI wieku Michaił Chodorkowski był najbogatszym człowiekiem w Rosji, szefem gigantycznego koncernu naftowego Jukos i zajmował 16. miejsce na liście miliarderów „Forbesa”. Jego prodemokratyczna, antykorupcyjna postawa doprowadziła go do konfrontacji z prezydentem Władimirem Putinem, który w 2003 roku kazał go aresztować. Skazany na mocy politycznie motywowanego zarzutu oszustwa, Chodorkowski – uznany przez Amnesty International za więźnia sumienia – spędził dziesięć lat w putinowskich łagrach. Po uwolnieniu w grudniu 2013 roku mieszkał w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Obecnie stoi na czele filantropijnej organizacji Otwarta Rosja, promującej reformy polityczne w Rosji, w tym wolne i uczciwe wybory, ochronę dziennikarzy i aktywistów, rządy prawa i niezależność mediów. „Economist” określił go mianem „czołowego krytyka Kremla na uchodźstwie”.

fot_Chatham House, London – www.flickr.com_photos_chathamhouse

Polecamy również

Bestsellery