Marta Jas-Baran, Tamara Chorążyczewska
U malucha na talerzu. Zdrowa dieta dla niemowląt
Oprawa miękka
49,90 zł
Ulubiona książka wielu pokoleń młodych rodziców w zaktualizowanej formie Karmienie ...
Coś nie działa jak powinno? Napisz do nas: pomoc@publicat.pl
Przyjmij zaproszenie do kuchni sentymentalnej i sięgnij po przepisy z duszą!
Historii nie budują tylko wielkie zdarzenia, ale przede wszystkim codzienność. Zwykłe czynności, zwyczajni ludzie oraz przedmioty, którymi się otaczali. Zanurzmy się wspólnie w tej małej historii – zapraszamy do stołu zastawionego starą porcelaną i pysznym tradycyjnym jedzeniem. Posmakujmy dań, które przeniosą nas do kuchni naszych babek, albo przywołają dawne rodzinne wspomnienia. Odkryjmy na nowo zapomniane smaki, od wieków obecne w rodzimej tradycji.
Ta książka jest wyjątkową propozycją dla każdego, kto kocha klimat retro i myśli z nostalgią o przeszłości. Prezentuje polskie przepisy z okresu od połowy XIX do połowy XX wieku. Odtworzono je z zachowaniem wszystkich składników i – jeśli to tylko było możliwe – również dokładnych proporcji. Autorka podaje współczesne opisy przygotowania potraw oraz aktualne miary i wagi (niekiedy przeliczane z funtów, łutów czy kwaterek). Wyboru dań dokonała tak, aby wykorzystać w nich produkty sezonowe, lokalne i łatwo dostępne.
Małgorzata Kur – absolwentka polonistyki i grafiki wydawniczej na ASP w Łodzi. Autorka kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży, wydawanych w Polsce i za granicą, laureatka konkursów literackich. Od 2018 roku prowadzi bloga kulinarnego Pularda. Stół sprzed wieków, na którym odtwarza przepisy ze starych (głównie przedwojennych) polskich książek kucharskich. W wolnych chwilach oczywiście gotuje, a oprócz tego czyta reportaże, uprawia balkonowy ogród, zbiera leśne poziomki i grzyby oraz dziwne kamienie z synkiem Guciem.
“Przepisy znajdujące się w tej książce nie są inspirowane dawnymi recepturami – zostały odtworzone z zachowaniem wszystkich składników i jeśli to tylko było możliwe, również dokładnych proporcji.” Małgorzata Kur
Idea zero waste była dobrze znana naszym przodkom. W książkach kucharskich z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku znajdziemy wiele przepisów na dania z wciąż jadalnych resztek.
„Przepisy znajdujące się w tej książce nie są inspirowane dawnymi recepturami – zostały odtworzone z zachowaniem wszystkich składników. (…) Ponieważ w tamtym czasie dania powstawały na bazie produktów sezonowych, książkę podzieliłam na cztery pory roku, uwzględniając dostępne owoce i warzywa.” Małgorzata Kur