Jesteś tutaj

Artykuły

15-07-2015 | Rozwój pięciolatka

Pięciolatek jest zazwyczaj radosny, bardzo sprawnie biega i podskakuje. „Mój syn to anioł, moja córka jest taka dobra” – słyszy się z ust rodziców pięciolatków i faktycznie są konkretne powody, by tak myśleć i czuć. Jest to bardzo przyjemny czas dla dziecka i jego rodziców.


Nasz bezproblemowy pięciolatek bardzo dużo potrafi. Już początek dnia napawa rodziców optymizmem. Dziecko budzi się, samo wstaje, myje zęby, zakłada ubrania i potrafi samodzielnie, spokojnie bawić się w swoim pokoju, nie przeszkadzając rodzicom.

Dzieci w tym wielu lubią dużo rysować, malować, lepić z gliny lub bawić się innym materiałami, kreatywnie zmieniając je w… coś. Pięciolatek ma jasno sprecyzowane cele zarówno w zabawie, jak i w wykonywaniu codziennych obowiązków. Kiedy zaczyna bawić się klockami, z reguły ma już pomysł, co z nich zbuduje, na przykład wieżę. Jest chętny do współpracy, lubi popisywać się zręcznością i sprytem – dlatego nawet nielubiane czynności, ale ciekawie zaaranżowane przez rodziców, będą wykonane szybko i chętnie. Kiedy oczekujemy, by posprzątał pokój, jasno i wyraźnie poprośmy go o to.


Pięciolatek potrafi wykonywać wiele precyzyjnych czynności. Posługuje się nożem i widelcem, jest więc doskonałym kompanem, pomocnikiem w pracach kuchennych i w sprzątaniu. Wspólne pieczenie babeczek, pozwolenie na wymieszanie ciasta naleśnikowego lub przygotowanie składników – to propozycje, które na pewno zachwycą naszego małego szkraba.


Wiek pięciu lat to czas spokojnego korzystania z posiadanych umiejętności. Zanim dziecko wejdzie w kolejny etap braku równowagi i kryzysu związanego ze zdobywaniem nowych doświadczeń i nowych zdolności (około 4–5 miesięcy przed szóstymi urodzinami), zachwyca swoim doskonałym zachowaniem.


Choć lubi przebywanie w domu, ceni sobie także kontakt z dziećmi i dba o zawarte przyjaźnie. Warto uczestniczyć w życiu towarzyskim pięciolatka i brać udział w organizowanych spotkaniach i zabawach. Zdarza się, że pięciolatek krytykuje lub zawstydza inne dzieci, wytykając im błędy, ale to nie kłóci się z jego przyjacielską postawą i chęcią do współpracy.
Bawiący się pięciolatek ma różnorodne pomysły. Jest też bardzo sprawny motorycznie, więc możliwe są już zabawy polegające na skakaniu na jednej nodze i bardziej skomplikowane ćwiczenia gimnastyczne.
Gdy pogoda nie dopisuje, zatrzymany w czterech ścianach pięciolatek potrafi znaleźć sobie ciekawe zajęcie. W tym wieku sprawnie posługuje się nożyczkami (nawet wycina po zaznaczonej linii), koloruje obrazki, nie przekraczając linii oraz rysuje postać człowieka, składającą się z co najmniej dziesięciu elementów.
Pięciolatek potrafi liczyć do dziesięciu i rozróżnia podstawowe kolory, co może być pretekstem do wielu zabaw, zgadywanek i tworzenia teatrzyku.
Z proponowaniem zabaw nie powinniśmy mieć problemów, ponieważ pięciolatek często sam je wymyśla.

W tym okresie warto dokładniej śledzić rozwój inteligencji dziecka. Przypomnijmy, iż angielski naukowiec Howard Gardner w słynnej teorii wielorakiej inteligencji wymienia osiem rodzajów inteligencji: językową, matematyczno-logiczną, wizualno-przestrzenną, muzyczną, kinestetyczną (ruchową), przyrodniczą, interpersonalną i intrapersonalną. U każdego człowieka te rodzaje inteligencji układają się w pewien charakterystyczny dla niego profil. Każdy profil jest dobry! Poprzez różnorodne aktywności warto rozwijać wszystkie rodzaje inteligencji, choć oczywiście trzeba pielęgnować te, które są najsilniejszą stroną dziecka.

Rozwijajmy więc zdolności językowe i inteligencję logiczną. W tym wieku dzieci rozumieją znaczenie podobieństw i przeciwieństw, potrafią pogrupować przedmioty według jakieś kategorii oraz orientują się w następstwie czasu. Niekiedy potrafią napisać cyfry od 1 do 5 i się podpisać.
Korzystanie w zabawach dotyczących naszych codziennych doświadczeń poprawia zaradność dziecka i oswaja z sytuacjami, które czekają tuż za rogiem, czyli w szkole.

Choć pięciolatek potrafi zweryfikować, co jest fantazją, a co rzeczywistością, to nadal lubi opowiadanie historii. Obok wspólnego czytania książek, zabawa w opowiadanie wymyślonych historyjek jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem pobudzania wyobraźni i rozwijania języka dziecka.

Ukończenie piątego roku życia rozpoczyna ciekawy dla rodziców czas, kiedy mogą poważnie rozmawiać z dzieckiem o emocjach. Pięciolatek, choć panuje nad swoim zachowaniem i jest grzeczny, to wciąż przeżywa pełne spektrum emocji, których sens warto mu przybliżać. Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, co czujemy i o tym, co wydaje nam się, że ono czuje. Tłumaczmy, po co są trudne, czasem niewygodne emocje, i szukajmy wspólnie sposobów radzenia sobie z nimi.

Mamy wiele fantastycznych narzędzi, dzięki którym takie rozmowy nie będą zbyt trudne i nudne. Zabawa w teatr, gdy kukiełki czy zabawki odgrywają wymyślone scenki, zabawa w rysowanie uczuć oraz tzw. bajki terapeutyczne – to pomoc, na jaką możemy liczyć, gdy mamy trudności wychowawcze lub przeczuwamy, że dziecko ma z czymś problem. Cieszmy się tym etapem rozwoju naszego dziecka. Być może tak idealnie nie przebiega on u naszej pociechy i mamy już do czynienia z symptomami nadchodzącego kryzysu, ale trzeba przyznać, że jest to czas względnie łagodny i sympatyczny.

Nasze dziecko dorasta i wkrótce pójdzie do zerówki. Tym, co może zdecydować o dobrym starcie w karierze szkolnej, jest waśnie rozwijanie różnych rodzajów inteligencji poprzez urozmaicone zabawy, inwestowanie w poczucie własnej wartości dziecka i uczenie go, jak próbować i jak ćwiczyć. Przecież jeszcze dwa lata temu nie umiało tego wszystkiego. Trzeba to uświadamiać pięciolatkowi, gdy złości się, że coś mu nie wychodzi.
Zabawa to podstawowa aktywność dziecka, dzięki niej poznaje siebie i otaczający je świat.
Czy będzie się uczyło z pełną wiarą we własne możliwości, z zainteresowaniem i odpornością na niepowodzenia? Dużo zależy od tego, jak się bawi, w co się bawi oraz jakie emocje i komentarze temu towarzyszą.
 

Małgorzata Taraszkiewicz

latest jordan Sneakers | Air Jordan 1 Mid "Bling" Releasing for Women - Pochta

Zapisz się do newslettera
  • Będziesz na bieżąco z naszymi promocjami i specjalnymi ofertami.
  • Nie ominą Cię informacje o nowościach i bestsellerach.

Szanowny Czytelniku, administratorem Twoich danych osobowych jest Publicat Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu (61-003), przy ul. Chlebowej 24. Po zapisaniu się do newslettera, Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celu informowania Cię o nowościach książkowych i przygotowanych przez nas ofertach specjalnych. Dane osobowe będziemy przetwarzać na podstawie wyrażonej zgody. Podanie przez Ciebie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne ale niezbędne do realizacji usługi newslettera. Swoją zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Przysługuje Ci także prawo dostępu do danych oraz ich zmiany. Rozwiń / zwiń

Dofinansowanie z funduszy UE