Jesteś tutaj

Artykuły

Właśnie pod takim hasłem odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycielek z Przedszkola KRASNAL HAŁABAŁA w Kaźmierzu oraz zaproszonych gości z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Urszulanek z Sokolnik Wielkich. Patronat nad warsztatami objęło Centrum Edukacji Dziecięcej.

Pierwszą część spotkania poprowadziła p. Elwira Fronczak, która w skrócie przedstawiła uczestniczkom założenia Wieloletniego Programu Rozwoju Czytelnictwa (2014–2020) oraz ideę innowacyjnego modelu czytania wrażeniowego dzieciom tekstów literackich, propagowaną przez Małgorzatę Swędrowską. Zwróciła uwagę na fakt, jak ważną rolę pełnią obecnie nauczyciele we wprowadzaniu dzieci w świat książek, w rozbudzaniu i krzewieniu zainteresowań czytelniczych w wychowankach.

Po krótkim wprowadzeniu nastąpiła część warsztatów poświęcona niecodziennemu spotkaniu z książką w tle. Warto pokusić się o to, aby spotkanie z książką było pewnym rytuałem, wspaniałą przygodą, z niezwykłymi rekwizytami. O atmosferę i otoczkę tajemnicy podczas czytania powinien zadbać nauczyciel, który swoim niecodziennym wyglądem (przebraniem, kwiatem we włosach, oryginalnym pierścionkiem czy kolczykami) skupi na sobie uwagę dzieci.

Przygoda z książką rozpoczęła się od wspólnego czarowania, czyli wypowiedzenia magicznego zaklęcia, dzięki któremu może otworzyć się tajemnicza walizka:

 

Baju, baju, dziwy, dziwy,

czy to dzieje się na niby?

Już walizka się otwiera,

ciekawe, co w sobie zawiera.

 

I nastąpiło wielkie zdziwienie, ponieważ w walizce była kolejna mała, zamknięta walizeczka, którą również należało otworzyć za pomocą magicznego zaklęcia:

 

Baju, baju, dziwy, dziwy,

czy to dzieje się na niby?

Już walizka się otwiera,

w świat przygody nas zabiera.

 

A w małej walizce trzy książeczki: Lenka i magiczne drzewo, Kuba i niesforna piłka, Matylda i czekoladowe ciastko. Uczestniczki miały okazję poznać pomysły na przepracowanie tekstu tych książeczek z wykorzystaniem rekwizytów oraz stworzyć samodzielnie lapbooka, czyli książkę na kolana do tytułu Lenka i magiczne drzewo. Po przeczytaniu tekstu każda uczestniczka namalowała kredkami swoje magiczne drzewo. Panie podeszły do tematu bardzo twórczo. Jedna z nich stworzyła fantastyczne drzewo, w którego koronie była wrysowana twarz ze wszystkimi szczegółami. Następnie w sylwetę drzewa panie wpisały słowa kojarzące się im z przyjaźnią. Drzewo wkleiły do środka lapbooka. Z prawej strony stworzyłyśmy ideał przyjaciela, wypisując na kolorowych karteczkach „Cechy dobrego przyjaciela”, a z lewej „Przysłowia o przyjaźni”, z którymi warto zapoznać dzieci. Podałyśmy nie tylko najpopularniejsze przysłowia, ale też te mniej znane, ale jakże trafne.

Pierwsza część warsztatów zakończyła się hasłem:

„I to koniec o przyjaźni opowieści, która w lapbooku się mieści”.

Drugą część warsztatów poprowadziła p. Hanna Tomikowska, która przybliżyła założenia symultacyjno-sekwencyjnej metody nauki czytania, tzw. metody krakowskiej, opracowanej przez Jagodę Cieszyńską. Oprócz podstawowych informacji przedstawionych w prezentacji multimedialnej uczestniczki miały również okazję zapoznać się z ciekawymi pomocami dydaktycznymi, pakietami książek opracowanymi do tej metody oraz praktycznie wykorzystać podczas spotkania gry i zabawy dydaktyczne.

Na zakończenie wszystkie uczestniczki otrzymały zaświadczenia potwierdzające udział w warsztatach oraz teczki z materiałami z warsztatów i drobne upominki, które przygotowało wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej.

 

Relację napisała: Elwira Fronczak 

Zapisz się do newslettera
  • Będziesz na bieżąco z naszymi promocjami i specjalnymi ofertami.
  • Nie ominą Cię informacje o nowościach i bestsellerach.

Wybierz co najmniej jedno wydawnictwo:

Szanowny Czytelniku, administratorem Twoich danych osobowych jest Publicat Spółka Akcyjna z siedzibą w Poznaniu (61-003), przy ul. Chlebowej 24. Po zapisaniu się do newslettera, Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celu informowania Cię o nowościach książkowych i przygotowanych przez nas ofertach specjalnych. Dane osobowe będziemy przetwarzać na podstawie wyrażonej zgody. Podanie przez Ciebie danych osobowych w celach marketingowych jest dobrowolne ale niezbędne do realizacji usługi newslettera. Swoją zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Przysługuje Ci także prawo dostępu do danych oraz ich zmiany. Rozwiń / zwiń

Dofinansowanie z funduszy UE