Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania.
Zachęcamy do oddawania głosów na nasze tytuły, które można zgłosić w kat. POWIEŚĆ. Są to:
„SeeIT” autorstwa Jagny Rolskiej
„Słowodziecielka” autorstwa Anny Szumacher
„Piast mściciel” autorstwa Krzysztofa Jagiełło
„Czas pomsty” autorstwa Macieja Liziniewicza
„Braciszkowie niebożątka” autorstwa Tomasza Gnata
Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj: https://zajdel.art.pl/nominacje/
Uwaga!
Przypominamy, że do ważności zgłoszenia potrzebne jest jego potwierdzenie. Prosimy pamiętać o potwierdzaniu wiadomości podsumowującej zgłoszenie, którą otrzymacie na podany w formularzu adres e-mail.
SeeIT
"Motyw arki jest często spotykany, więc wydawać by się mogło, że nic nowego lub przynajmniej ciekawego stworzyć nie sposób. Błąd! Udowadnia to w swojej powieści Jagna Rolska. Okazuje się, że pozornie ograną melodię można podać tak, żeby przykuć uwagę czytelnika, dać mu godziwą rozrywkę i materiał do przemyśleń. Świetny język i nieszablonowe rozwiązania fabularne gwarantują, że nie powieje tu nudą."
-Rafał Dębski
Słowodzicielka
„Pierwsza powieść Anny Szumacher nie jest jej debiutem literackim. Czytelnicy fantastyki znają ją z publikowanych wcześniej opowiadań – dwa z nich uzyskały nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Zademonstrowała w nich talent do rozwiązań nieoczekiwanych, zabawnych, niekiedy absurdalnych (to nie zarzut, a wyraz podziwu). W „Słowodzicielce” trójka bohaterów musi znaleźć swego dowódcę i fabułę, bo jedno i drugie powinno nadać sens ich działaniom. Cel nie jest łatwy, po drodze czekają smoki i księżniczki (tak jakby), wyrocznie, kamienne miasta sięgające nieba i wiele innych przygód. Zapewniam, że warto przeczytać.”
-Piotr W. Cholewa
Piast mściciel
"Nieodmiennie cieszy mnie, kiedy polscy pisarze biorą się za rodzimą tematykę historyczną. Tu mamy wizję dotyczącą prapoczątków państwa Piastów, pełną przygód, z nieuchronnym romansem w tle, a do tego gdzieś w mroku czai się magia. W takich utworach próby odtwarzania realiów historycznych nie powinny przesłaniać pełnokrwistych bohaterów. W przypadku Piasta mściciela warunek ten został spełniony — opowieść jest wciągająca i oferuje czytelnikowi zarówno rozrywkę, jak i materiał do rozważań."
-Rafał Dębski
Czas pomsty
"Zdawać by się mogło, że los aż nadto doświadczył Żegotę Nadolskiego herbu Bojno. Powraca on wszak w rodzinne strony jako weteran wielu bitew i wojen. Co gorsza, przyjdzie mu uklęknąć przy grobach najbliższych, którzy zginęli podczas najazdu Tatarów. Nie wie jednak, że przeznaczenie szykuje dla niego o wiele mroczniejszą przyszłość. Nie wie, że za śmiercią jego rodziny kryje się straszliwa tajemnica, a jego samego czeka rozwikłanie iście diabelskiej intrygi, w której urok wiedźmy i wrogie szable to najmniejsze z zagrożeń.
Wartka, żywa akcja, świetny warsztat i piękna wizja rzeczywistości szlacheckiej – to Dzikie Pola w całej okazałości.
Uwaga! Lektura powieści grozi zarwaniem nocy, nieświadomą archaizacją języka i wyprawą na pchli targ w poszukiwaniu jakiejkolwiek szabli."
-Marcin Mortka
Braciszkowie niebożątka
W mieście, gdzie słowa i myśli stają się ciałem, grupa bohaterów mimo woli staje do walki z siłami dążącymi do otwarcia Katedry – tajemniczego monolitu, źródła wszystkich cudów i koszmarów, o którym wiadomo tylko tyle, że nie wolno go otwierać.
„Tomasz Gnat pisze zawadiacko, ale i magicznie. Świetna, wciągająca książka!”
-Łukasz Orbitowski